Committees

ISA is supported by a number of committees, comprised of Member Heads and Honorary Members.

Committees may co-opt additional expertise according to need.

The list of ExCo & Committee meeting dates for the 2021-22 academic year is available on request.

The Independent Schools Association committees as at 1 June 2022 are made up of the following. (ISA Secretariat attached to each committee are listed at the end.)

Education

The Committee monitors current academic developments and formulates the Association’s response to Members, government and related organisations.

Natasha Dangerfield

Helen Chalmers

Penny Ford

Barry Huggett

Irfan Latif

Neil Roskilly

Samantha Scott

Kris Spencer

Daniel Sturdy

Tracey Wilson

Rudi Eliott Lockhart

Helen Stanton-Tonner

Finance

The Committee monitors the Association’s finances and investments, providing advice and recommendations to Executive Council, such as membership subscriptions and charges.

John Wood

Matthew Burke

Lawrence Collins

Gemma Golab

Sue Knox

Rudi Eliott Lockhart

Jeff Shaw

Phil Soutar

John Southworth

Peter Spencer-Lane

Richard Walden

Peter Woodroffe

Joanne Snow

General Purposes

The Association’s Chairs of Committees and Honorary Officers formulate policy and responses for approval by the Executive Council.

John Southworth

Jeff Shaw

John Wood

Phil Soutar

Natasha Dangerfield

Claudette Salmon

James Wilding

Jonathan Hetherington

Rudi Eliott Lockhart

Karen Goddard

 

Inclusion

The Committee oversees the Association’s work in developing and promoting the principles of inclusion within the Association and to support  Members in developing and promoting the principles of Equality, Diversity and Inclusion (EDI) in their schools.

Claudette Salmon

Amanda Campbell

Barry Huggett

Claire Lyons

Abdullah Patel

Dominic Price

Dionne Seagrove

James Wilding

Aldaine Wynter

Rudi Eliott Lockhart

Helen Stanton-Tonner

 

Inspections

The Committee reviews inspection reports and schools’ responses, recommending continuing accreditation to the Membership Committee.

Lawrence Groves

David Williams

Mark Wallace

Sarah Morris

James Wilding

Richard Lynn

Rudi Eliott Lockhart

Ian Daniel

Geraldine Yandell

Amanda Kirby

Kaye Lovejoy

 

Membership

The Committee considers applications for membership from Heads, recommending accreditation for approval by Executive Council. The Committee is constituted from the seven area coordinators, nominated VP(s) plus the Chair of ISA Inspections Committee.

Amanda Campbell

Jonathan Hetherington

Pauline Wilson

Dominic Price

David Preston

Jeremy Duke

Dionne Seagrove

James Wilding

Stephen McKernan

Rudi Eliott Lockhart

 

Arts

The Committee comprises the Area Art Coordinators who oversee the organisation of Area Art competitions, aiming to promote the high standard of artistic and creative achievement in independent schools and encourage participation among Area schools.

Roy Winspear

Jeff Shaw

Daniel Machin

Jo Whitehouse

Anne Saul

Ann Wise

Marie-Ange Moncuy

Denise Parrott

Mark Beach

Sophie Neville

Dominic Tomalin

Rebecca Harrison

Jeff Shaw

 

Sports

The Committee comprises the National Sports Officer and Assistant, and the Area Sports Coordinators (who oversee the organisation of ISA Area sports events).

Sarah Dicksee

Matt Humphrey

Neil McCollin

Emily Ward

Jack Hallas

Jonathon Barradell

Victoria Landergray

Noel Smith

Richard Harrison-Poole

Louise Broome